Nastoletni
Programiści

Logo Nastoletnich Programistów

Zabezpieczenie antypirackie – aktywacja online z algorytmem RSA i BCrypt

Tworzycie aplikacje, które chcecie potem sprzedać? Za pewne chociaż przez chwilę pomyślałeś: „a co z piratami?”. W tym artykule chciałbym pokazać przykład zabezpieczenia aplikacji z aktywacją online, a także pokazać, jak szyfruje się algorytmem RSA i hashuje BCrypt’em.

Uwaga, aby artykuł nie miał setek stron, pominąłem dogłębne tłumaczenie kodu Javy/PHP/SQL. Co nie znaczy, że jeśli jesteś zaciekawionym tematem to nic nie zrozumiesz. Postarał się w miarę możliwości dobrze okomentować kod. W każdym razie czujcie się ostrzeżeni! 😉

Z nielegalnym oprogramowaniem spotykamy się na co dzień – w Polsce jest ono dosyć popularne. Tworząc aplikację, którą chcemy sprzedać komuś, chcielibyśmy zadbać o to, żeby inni nie mieli do niej dostępu. Dlatego programiści starają się wymyślać coraz to nowsze zabezpieczenia przeciw piratom. Chciałbym pokazać jedną z prostych metod zabezpieczenia aplikacji.

Typowe zabezpieczenia:

 1. Aktywacja offline – tzn. wpisujemy klucz i wszystko działa
  • Zalety:
   • Brak konieczności połączenia z internetem
   • Najmniejszy problem dla użytkownika
  • Wady:
   • Najgorsze zabezpieczenie, możliwość wpisania tego samego klucza na wielu urządzeniach
 2. Aktywacja online z kontem – wpisujemy klucz i zostaje on przypisany do konta
  • Zalety:
   • Klucz nie jest przypisany do urządzenia, lecz do konta (możliwość przeniesienia licencji na inne urządzenia)
   • Po pierwszej aktywacji, można korzystać z programu offline
  • Wady:
   • Konieczność jednorazowego połączenia z internetem
   • Każdy użytkownik musi zrobić konto
   • Serwer aktywacji musi stale być dostępny, lecz tylko na czas aktywacji
 3. Aktywacja urządzenia online – wpisujemy klucz i urządzenie jest zapisywane do bazy danych
  • Zalety:
   • Brak możliwości skopiowania pliku weryfikującego licencję
   • Po pierwszej aktywacji, można korzystać z programu offline
  • Wady:
   • Konieczność jednorazowego połączenia z internetem
   • Serwer aktywacji musi stale być dostępny, lecz tylko na czas aktywacji
   • Brak możliwości aktywacji na kolejnym urządzeniu (co jeśli komputer się zepsuje?)
 4. Stały wymóg online
  • Zalety:
   • Najlepsze zabezpieczenie, bez zmian w kodzie programu trudne do obejścia
   • Możliwość instalacji programu na różnych urządzeniach (z tym że jednocześnie można włączyć tylko jeden)
  • Wady:
   • Konieczność stałego połączenia z internetem.
   • Serwer aktywacji musi stale być dostępny! Inaczej użytkownik nie włączy programu.

Do każdego z tych punktów można dopisać jeszcze jedną wadę:

Żadne zabezpieczenie nie jest całkiem bezpieczne

Żadne z tych zabezpieczeń nie odeprze jednego: zmiany kodu programu. Dlatego warto jest korzystać z różnych zabezpieczeń, które modyfikują nam nazwy zmiennych/funkcji w kodzie, aby potem kod był trudny do rozczytania po dekompilacji.

Aktywacja systemu Windows

Przed zastosowaniem zabezpieczenia warto przemyśleć, które warto wybrać. Jak każdy wie, stały wymóg połączenia internetowego może być denerwujący dla użytkownika. Jeżeli nie robicie aplikacji, która operuje na połączeniu internetowym, to nie zawsze warto wybierać to zabezpieczenie. Na dzień dzisiejszy najlepszym sposobem wydawać się może jednorazowa aktywacja – ma ją np. Windows, Steam. W tym artykule chciałbym zaprezentować mój sposób na system aktywacji, który przedstawiłem jako nr. 3 w liście wyżej; czyli – aktywacja urządzenia online.

Dlaczego akurat to wybrałem? Gdy myślałem o zastosowaniu mojej aplikacji, stwierdziłem, że zależy mi, aby nie była ona wykorzystywana przez jedną osobę na kilku urządzeniach. Dlatego aktywacja urządzenia wydaje się być rozsądnym wyborem.

Jak to wygląda?

Identyfikator sprzętowy

Przy aktywacji urządzenia pierwszą rzeczą, jaka jest nam potrzebna, to pobranie jakiegoś identyfikatora urządzenia. I to jest drobny problem – co można wziąć? W większości przypadków znajdziecie na internecie wykorzystanie adresu MAC karty sieciowej, ale to rozwiązanie jest dosyć słabe – ponieważ w przypadku laptopów jest możliwość, iż aplikacja była instalowana gdy interfejs sieciowy WLAN był włączony, a potem wyłączony. Adres MAC w aplikacji zostanie zwrócony inny i aplikacja przestanie działać. Dlatego polecam np. wykorzystać identyfikator BIOS’u. W Windowsie pobiera się go wpisując komendę w konsoli: wmic bios get serialnumber, w przypadku Linuxa sprawa jest nieco trudniejsza, ale i tak są pewne rozwiązania.

Schemat aktywacji

Okej – mamy już identyfikator sprzętowy – teraz przydałoby się go jakoś wysłać do serwera i odebrać plik weryfikacyjny. Tak to będzie wyglądać:

 1. Urządzenie klienta wysyła do serwera informację z identyfikatorem urządzenia + kluczem produktu do serwera.
 2. Serwer sprawdza czy klucz jest w bazie danych, jeśli jest to zwiększa jego licznik użycia i dodaje identyfikator urządzenia do tabeli.
 3. Następnie szyfruje algorytmem RSA przy użyciu klucza prywatnego sam identyfikator, wpisuje go do bazy danych i
 4. odsyła klientowi.
 5. Gdy klient odbierze plik, odszyfrowuje go za pomocą klucza publicznego i sprawdza czy jest to ten sam identyfikator sprzętowy.
 6. Następnie zapisuje zaszyfrowaną wiadomość w pliku *.key, który znajduje się w lokalizacji instalacji programu.

Ogólny schemat pierwszej aktywacji prezentuje się tak:

Schemat będzie się nieco różnić w przypadku, gdy klient aktywuje drugi raz aplikację na tym samym urządzeniu. Wtedy gdy serwer wykryje że klucz jest już użyty (czyli used_num>=1) to będzie sprawdzać tabelę activations i będzie próbował znaleźć hardware_id taki, jaki wysłał klient. Jeśli znajdzie takowy w tabeli, to oznacza, że klucz jest poprawny i odsyła klientowi klucz weryfikacyjny z kolumny response_key.

Przejdźmy do implementacji. Potrzebny nam serwer + baza danych na tym serwerze. Ja wybrałem bazę danych MySQL. Stworzyłem bazę danych o nazwie Activation, a w środku dwie tabele:

 • activation_keys – w tej tabeli zawarte są wszystkie zaszyfrowane klucze programu i ich liczba użyć
  CREATE TABLE activation_keys (id int PRIMARY KEY NOT NULL AUTO_INCREMENT, activation_key varchar(72) NOT NULL, used_num int);
 • activations – w tej tabeli zwarte są wszystkie aktywacje, identyfikator sprzętowy i identyfikator klucza z tabeli activation_keys
  CREATE TABLE activations (id int PRIMARY KEY NOT NULL AUTO_INCREMENT, id_key int NOT NULL, hardware_id varchar(64), response_key TEXT);

Identyfikator urządzenia będziemy pobierać, korzystając z wyżej wymienionego kodu + hashowania SHA-256.

Klucze będziemy szyfrować algorytmem BCrypt, który generuje maksymalnie 72-znakowy kod. Na obrazku obok jest pokazany schemat BCrypt. Jest to bardzo zalecane, gdyż mając atak hakerów na bazę danych, będą oni w stanie sprawdzić wszystkie dostępne klucze. Ogólnie, BCrypt zamienia klucz do formy zhashowanej. Ten proces trudno odwrócić, tzn.posiadając hash, trudno odnaleźć taki klucz, który po zhashowaniu będzie mieć taką samą formę jak zhashowany. BCrypt często wykorzystuje się do zapisywania haseł użytkowników na wielu stronach internetowych. Klient wysyła do serwera hasło w formie zahashowanej, a następnie jest sprawdzana jego poprawność. W przypadku ataku na bazę danych z hasłami, haker będzie mieć tylko tabelę z hasłami zahashowanymi oraz będzie mieć problem z odwróceniem procesu hashowania. Biblioteki BCrypt znajdziecie w Google.

Uwaga! Np. SHA-1, SHA-256 przestał być bezpiecznym algorytmem i dziś z dobrym komputerem nie ma większych problemów z inwersją. Jeżeli zależy wam na zabezpieczeniu przeciw dobrym hakerom, to polecam poszukać w Google nowych, skuteczniejszych zabezpieczeń. Jednak jeśli chcecie się obronić przed „Script kiddie”, to wystarczy nawet MD5. (nie warto też wrzucać tysięcy kluczy do tabeli, lecz dodawać nowe przy zakupie przez daną osobę)

Do tworzenia kluczy polecam stworzyć program. Ja uznałem że moje klucze będą 16 znakowe. Tak prezentuje się kod w Javie do wygenerowania losowego klucza i zhashowania go. Potrzebna jest też biblioteka BCrypt dla Javy: link.

BCrypt.gensalt(10) – decyduje o złożoności hasła. Czym większa liczba w argumencie, tym trudniej będzie odszyfrować. Ale też sprawdzanie za pomocą serwera będzie dłuższe. BCrypt.gensalt() generuje optymalną wartość, wybraną przez twórcę biblioteki. Warto zauważyć, że duża wartość może być też problemem dla serwera przy sprawdzaniu poprawności klucza.

String AB – w tym łańcuchu znaków znajdują się wszystkie znaki, które będą mogły znaleźć się w kluczu niezaszyfrowanym.

funkcja randomString – zwraca losowy łańcuch znaków o długości len, z wykorzystaniem znaków z łańcucha znaków String AB.

Test generacji klucza

 

Dodajmy od razu testowy klucz 1234567890123456. Aby taki zrobić wystarczy w kodzie zamiast String key = randomString(16); dać String key = "1234567890123456"; Klucze w takiej formie będą przechowywane w tabeli do której nikt nie ma prawa mieć dostępu. Możecie zrobić bazę danych albo po prostu wklejać je do arkusza kalkulacyjnego. Otrzymujemy zaszyfrowany klucz – $2a$10$SjT/4zh1LwNrsiKCvhUlzec4bAilAsvhw3xb2vpJkRK6eTacCTJFy. Teraz wpisujemy go do tabeli na serwerze korzystając z komendy SQL INSERT INTO.

INSERT INTO `activation_keys`(`activation_key`,`used_num`) VALUES ("$2a$10$SjT/4zh1LwNrsiKCvhUlzec4bAilAsvhw3xb2vpJkRK6eTacCTJFy",0);

Czyli zhashowane klucze dodajemy do tabeli SQL, a klucz niezhashowany wysyłamy klientowi. Aplikacja będzie hashować klucz wpisany przez klienta, następnie wysyła go do serwera, który będzie porównywać wszystkie zhashowane klucze.

Okej, więc mamy bazę danych z kluczami gotową. Przejdźmy teraz do pliku weryfikującego licencję. Aby program zadziałał, w swojej lokalizacji musi mieć plik activation.key, który po odszyfrowaniu kluczem publicznym RSA wskaże SHA-256 identyfikatora sprzętowego urządzenia, na którym jest odpalany właśnie ten program. Ten plik activation.key będzie tworzony podczas pierwszej aktywacji (serwer wyśle odpowiedni kod dla klienta, który następnie zostanie zapisany w owym pliku). Trudno stworzyć taki klucz, żeby po odszyfrowaniu kluczem publicznych, dał SHA-256 identyfikatora, dlatego to zabezpieczenie jest w miarę bezpieczne. Serwer, posiadając klucz prywatny RSA może z łatwością stworzyć klucz weryfikacyjny. Rysunek pomoże dobrze zinterpretować to co napisałem:

Tworzenie klucza RSA

Dla przypomnienia – schemat szyfrowania RSA. Wszystko pokazane na obrazku wyżej: kluczem publicznym szyfrujemy wiadomość; zaszyfrowanej wiadomości nie można rozszyfrować kluczem publicznym, potrzebny jest do tego klucz prywatny. Szyfrowanie to może też działać w drugą stronę – można szyfrować kluczem prywatnym, a odszyfrowywać publicznym, co dziś wykorzystamy. W naszym przypadku klucz weryfikacyjny będzie szyfrowany kluczem prywatnym na serwerze, a potem klucz będzie odszyfrowywany w aplikacji kluczem publicznym.

Jak stworzyć klucz RSA? Do jego stworzenia wykorzystam narzędzie OpenSSL, które można pobrać tu dla Windowsa: http://gnuwins32.sourceforge.net/packages/openssl.htm
Program ten odpala się w trybie konsolowym. Potrzebne nam będzie parę komend:

 • openssl genrsa -out private_key.pem 2048 – tworzy 2048-bitowy klucz prywatny, o rozszerzeniu *.pem, które dobrze odczyta PHP. Jeśli chcecie lepszy poziom zabezpieczeń, to możecie użyć 3072 bitów.
 • openssl pkcs8 -topk8 -inform PEM -outform DER -in private_key.pem -out private_key.der -nocrypt – tworzy plik private_key.der w formacie PKCS#8, który lepiej jest odczytywany w Javie (bez kombinowania)
 • openssl rsa -in private_key.pem -pubout -outform DER -out public_key.der  – tworzy plik public_key.der, który łatwiej odczytać w Javie (bez tworzenia przeróżnych funkcji które zmieniają format klucza)

Są klucze, więc przyszła część na PHP, do którego będzie się zwracał klient. PHP będzie wypisywać proste komunikaty typu „ERROR”, „OK”, „WRONGKEY”, które następnie program wczyta i wskaże odpowiedni komunikat.

Klucz i identyfikator urządzenia będą wysyłane metodą POST. Wynik będzie wypisany funkcją echo, a oto lista możliwych wyników:

 • OK;klucz_weryfikacyjny; – aktywacja przebiegła pomyślnie, pomiędzy średnikami znajduje się klucz weryfikacyjny (zaszyfrowany kluczem prywatnym)
 • OK_USED;klucz_weryfikacyjny; – aktywacja przebiegła pomyślnie, nie jest to pierwsza aktywacja na tym urządzeniu
 • WRONGKEY – klucz nie znajduje się w bazie
 • WRONGHARDWARE – identyfikator urządzenia jest pusty
 • USED – klucz jest już aktywowany dla innego urządzenia
 • ERROR – Błąd przy łączeniu z bazą lub inny

Po co te średniki w odpowiedziach? Są one po to aby wydzielić granice klucza weryfikacyjnego. Głębsze wyjaśnienie tego znajdziecie w dalszej części artykułu.

Program desktopowy będzie sprawdzać, jaki kod został otrzymany i wyświetli odpowiedni komunikat.

Część serwerowa – plik PHP

Na początku stworzyłem sobie dwie funkcje, które kończą wykonywanie pliku PHP i zwracają błąd:

Jeśli jakimś cudem nie ma parametrów HTTP POST lub identyfikator sprzętowy jest pusty to należy zakończyć działanie programu:

Klucz prywatny (private_key.pem) wrzucamy do poprzedniego katalogu niż jest plik PHP. Upewnijmy się, że prawa do pliku są tylko dla serwera i że nie można tego pliku otworzyć bezpośrednio z innego urządzenia.

Teraz należy pobrać klucz prywatny RSA z poprzedniego katalogu, który nie jest dostępny dla nikogo:

Połączenie się z bazą danych i ewentualne zwrócenie błędu:

Pobieramy rekordy z tabeli activation_keys i sprawdzamy, czy klucz jest dobry.

password_verify() – sprawdza czy klucz w formie niezaszyfrowanej, jest odpowiednikiem zaszyfrowanego podanego w drugim argumencie (BCrypt)

trim() – usuwa spacje na początku i końcu klucza. (zabezpieczenie, jeśli do bazy danych daliśmy zaszyfrowany klucz z niepotrzebną spacją – mi się to zdarzyło)

Jeżeli klucz nie został jeszcze użyty – czyli $used jest równe 0, to przygotujemy klucz weryfikacyjny dla klienta metodą openssl_private_encrypt($informacja_do_zaszyfrowania, $zmienna_gdzie_zapisze_sie_zaszyfrowany_tekst, $klucz_prywatny_RSA); Następnie należy powiększyć licznik użycia klucza i dodać identyfikator sprzętowy do tabeli activations. Na sam koniec wystarczy zwrócić klientowi klucz weryfikacyjny funkcją echo, który następnie klient zapisze do pliku.

Użyte jest to proste zabezpieczenie przed SQL Injection, więcej o tym możecie poczytać w innym artykule na tej stronie: Zabezpieczenia baz danych

 

Jeżeli klucz jest użyty to należy sprawdzić, czy urządzenie o identyfikatorze wysłanym w HTTP POST występuje w tabeli activations. Jeśli występuje to należy klucz weryfikujący wysłać klientowi.

 

Jeśli po zakończeniu pętli nie odnaleziono klucza, to należy zwrócić błąd – zły klucz.

Cały plik prezentuje się tak:

Możecie stworzyć też prosty plik HTML i porobić parę testów:

Aplikacja desktopowa

W tym fragmencie artykułu będę opisywał stworzenie aplikacji desktopowej Javie, co nie zmienia faktu, że tak samo da się zrobić w innych językach programowania.

Zacznijmy od stworzenia projektu i dodania biblioteki BCrypt. Link do biblioteki: http://www.mindrot.org/projects/jBCrypt/

Stwórzmy najpierw klasę pomocniczą Activation.java. Będzie ona pomagać w tworzeniu klucza identyfikatora urządzenia i do odszyfrowania klucza weryfikacyjnego:

Jak pewnie zauważyliście, do pobrania identyfikatora sprzętowego potrzebna jest magiczna klasa WindowsID. Wyżej napisałem, jak w przypadku systemu Windows pobierać identyfikator. Oto ta klasa:

W przypadku innych systemów też znajdziecie różne rozwiązania na pobranie identyfikatora sprzętowego.

Przejdźmy teraz do GUI aplikacji. Na początku można zrobić prosty layout w JavaFX (Java Scene Builder):

A tutaj przegląd obiektów, dla których przypisałem jakieś id. Jest to potrzebne po to, aby już w kodzie Javy móc pobrać te obiekty:

Do katalogu resources (jeśli nie wiecie jak dodawać to zapraszam tutaj: link) wrzucamy plik public_key.der. Startowy plik Javy wygląda tak:

OnActivationListener zawiera funkcję, która zostanie aktywowana, jeśli aktywacja się powiedzie oraz funkcję pobrania klucza publicznego.

Teraz część kontrolera Aktywacji. W JavaFX, korzystając z kontrolera scen, można łatwo pobierać obiekty GUI dla których przypisaliśmy jakiś identyfikator. Wystarczy podać adnotację @FXML a następnie klasę obiektu i jego identyfikator. Bardzo ułatwia to pracę.

Po kliknięciu przycisku submitButton jest on wyłączany (na czas próby połączenia z serwerem) i są wykonywane czynności łączenia. Do funkcji connectToServer dodałem 3 argumenty:

 • keyInput.getText() – klucz produktu
 • id – identyfikator urządzenia
 • interfejs ActivationListener  – informuje o rezultacie połączenia / zwraca wynik wykonania PHP

Interfejs ActivationListener  wygląda tak:

W odpowiedzi serwera musimy sprawdzić wszystkie przypadki, które wymieniłem wcześniej, czyli: OK, OK_USED, WRONGKEY, WRONGHARDWARE, USED, ERROR i jeszcze przypadek, jak coś innego zostało zwrócone (nieznany błąd). Gdy wystąpi błąd połączenia z serwerm (brak internetu lub serwer jest wyłączony) to zostanie wywołana funkcja z interfejsu ActivationListener void error(); Błąd połączania wyskoczy jako wyjątek IOException, który łatwo wyłapać.

A tak wygląda sama funkcja łączenia z serwerem:

Warto zaznaczyć, że koniecznie trzeba tu użyć wątków. Bez nich aplikacja zacięłaby się na czas łączenia z serwerem. Tak nie może być! Dlatego też skorzystałem z prostego wątku Thread.

Wracamy do interfejsu ActivationListener. Co jeśli jest błąd połączenia? Należy wyświetlić odpowiedni komunikat i ponownie włączyć przycisk submitButton (bo użytkownik ma prawo ponowić próbę).

Warto zauważyć, iż aktualizując elementy interfejsu z innego wątku, należy skorzystać z funkcji Platform.runLater, która aktualizuje GUI z wątku interfejsu graficznego. Bez tego nie da się aktualizować interfejsu.

Przejdźmy teraz do drugiej funkcji interfejsu  ActivationListener. Serwer zwraca pewien ciąg bajtów, które można zamienić na łańcuch znaków: String responseString = new String(response); Problem polega na tym, że PHP zwraca niepotrzebne spacje i nowe linie na końcu pliku, dlatego też użyłem średników do wyznaczania początku i końca klucza weryfikacyjnego. Do tego klucz weryfikacyjny jest zapisany w formie bitów i zawiera różne znaki, które po przekształceniu do String’a, zmienią swój format. Dlatego, w przypadku zwróconego klucza weryfikacyjnego przez serwer, trzeba na nim operować jako na tablicy bajtów. Funkcja trimKey obcina tablicę bajtów do pierwszej znalezionej liczby podanej w argumencie 2 oraz obcina tablicę od końca to ostatniej znalezionej liczby podanej w argumencie 2. Średnik to w kodzie ASCII numer 59, dlatego też taki wpisałem do funkcji trimKey. Dobry klucz jest pobierany do zmiennej goodKey, a do zmiennej keyFromServerDecrypted przypisywany jest odszyfrowany klucz weryfikacyjny. Jeśli oba te zmienne mają takie same wartości (contentEquals), to należy zapisać klucz zaszyfrowany w pliku activation.key. Starałem się okomentować kod, aby był w miarę możliwości zrozumiały:

A funkcja trimKey prezentuje się tak:

Na sam koniec wystarczy jeszcze dopieszczyć plik startowy, aby program nie wyświetlał okna z aktywacją przy każdym uruchomieniu. Klucz będzie sprawdzany tak samo jak w przypadku aktywacji, więc nie tłumaczę już kodu. Poniżej fragment kodu z funkcji startowej JavaFX:

Wygląd okienka aktywacyjnego

Nareszcie koniec! Cieszę się, jeśli dotrwaliście do tego momentu. Od teraz możecie powiedzieć, że algorytm RSA nie taki straszny, a nasza aplikacja stała się w miarę bezpieczna! Jakbyście czegoś nie rozumieli to zapraszam do komentowania!

Podsumowanie

Tworząc aplikacje, które dotrą do wielkiej liczby użytkowników, nie jesteśmy w stanie całkiem przeciwdziałać ich niecnym zamiarom okradania nas. Jednakże systemy antypirackie takie jak aktywacja online pozwalają pozbyć się tego problemu nawet w większości przypadków. Warto łączyć różne systemy aktywacji, tworzyć własne, aby były trudniejsze do ogarnięcia.

W tym artykule przekazałem także informacje na temat szyfrowania – jest ono używane wszędzie: na stronach banku, sklepach, mediach społecznościowych. Dlatego kryptografia (utajnianie wiadomości) jest taka ważna. Korzystamy z niej na co dzień! Tworząc stronę internetową warto zadbać o to, aby hasła użytkowników nie były narażone na proste ataki hakerów. Zabezpieczenie haseł nie jest trudnym zajęciem, jednakże nadal sporo osób omija to szerokim łukiem lub używa przestarzałych algorytmów.

Jakub Dybczak

Jakiś tam Math.random() z internetu ;-)

Zobacz wszystkie posty tego autora →

Komentarze