Nastoletni
Programiści

Logo Nastoletnich Programistów

Qt – Pierwszy projekt – Fake blue screen

Okej, wstęp już za nami, wypadałoby zrobić jakiś mały programik. W tym poradniku pokażę, jak napisać program, który bardzo przypomina blue screena. Zastosowanie? Można wkręcać znajomych/nauczycieli, u mnie w szkole 4/4 informatyków się nabrało, w tym poradniku wykorzystamy część wiedzy z poprzedniego poradnika, wykorzystamy Qt Quick Controls 2, Qt 5.7.

Dobra, jak się za to zabrać? Zróbmy niebieski ekran, w tym celu do ApplicationWindow podpinamy właściwość, jaką jest kolor i ustawiamy na „blue”, teraz trzeba zrobić, aby nasza aplikacja nie wyglądała jak aplikacja, w tym celu dodajemy właściwość flags i wartość Qt.FramelessWindowHint, kod powinien wyglądać tak:

Teraz wypadałoby zmusić aplikację, aby była na pełnym ekranie. Jest parę sposobów, moim zdaniem najprościej będzie zaimportować moduł od okien import QtQuick.Window 2.0, następnie ustalić width okna na Screen.width i analogicznie height.

Teraz potrzebny nam jakiś tekst, w tym celu do ApplicationWindow „podłączamy” komponent Text, ustalamy kolor, wielkość, font i inne ficzery.

Całość powinna wyglądać tak:

Nasz program właściwie jest już gotowy, można jeszcze dostosować font, wielkość itp. Co do tzw. deploymentu, czyli doprowadzania aplikacji do stanu, w którym można ją uruchomić na innym komputerze – opiszę ten proces w kolejnym poradniku, jest to głębszy temat.

Maciej Rosiak

Mam 19 lat, od paru lat interesuje się programowaniem i informatyką, zaczynałem od Unity w którym tworzyłem gry przez 2 lata, teraz od 4 lat pisze aplikacje desktopowe / mobilne w C++, Qt, V-play

Zobacz wszystkie posty tego autora →

Komentarze